KIRCAALİ'DEN AKHİSAR'A UZANAN ÖYKÜ

Manisalı Özen Helva

1957 yılından itibaren başlayan helva ve lokum üretimi, günümüzde Murat Aslan ve İlhan Aslan kardeşler tarafından büyüyerek devam ediyor.

Dedemiz İbrahim Aslan, 1927 yılında Bulgaristan'ın Kırcaali şehrinin Hasan köyünde doğdu. 7 yaşında amcasının yanında çırak olarak başlayan serüveni, 18 yaşında ustalık belgesini aldıktan sonra amcasıyla ortaklık yaparak 1951 yılına kadar Bulgaristan'da devam etti.

1951 yılı sonlarında Türkiye'ye göç eden Arslan, 1956 yılına kadar sırasıyla Balıkesir, Zonguldak ve Akhisar çevresinde seyyar olarak ticaretle uğraştı. 1957 yılında şu anda Özen Helva şubelerinden biri olan binayı inşaa etti ve burada helva, lokum imalatına başladı.

Şirketimizin temellerini atan Aslan, 1981 yılında bayrağı oğlu İbrahim Aslan'a devretmiştir. İbrahim Aslan şu anda bu bayrağı, çocukları üçüncü kuşak Murat Aslan ve İlhan Aslan ile birlikte taşımaktadır.

Geçen onlarca sene boyunca üretim kalitesinden ve ticari duruşudan taviz vermeden yoluna devam eden şirketimiz, faaliyetlerine Akhisar Gıda İmalatçıları Sitesi'ndeki fabrikasında üretim kapasitesini her geçen gün artırarak devam etmektedir.